Що означає зона вільної торгівлі з ЄС для малого та середнього бізнесу? 01.12.2015
1 січня 2016 року вступає в силу зона вільної торгівлі з ЄС. Проаналізуємо, що саме вона принесе малому та середньому бізнесу, які можливості відкриє та які потенціальні ризики матимуть підприємці.

Більшість економістів-експертів вважає поглиблену та всеосяжну зона вільної торгівлі (ПВЗВТ) з Європейським Союзом якісно новим рівнем економічної інтеграції України із найбільшим ринком у світі. На практиці це – нові можливості для більш інтенсивного торгівельного та економічного розвитку.

Інструменти, які несе в собі ПВЗВТ для підприємців, – це відкриття ринків шляхом поступового скасування митних тарифів, надання безмитного доступу в рамках квот, а також гармонізація українських законів з нормами та стандартами, що діють у ЄС.

В жовтні 2015 року Європейська Бізнес Асоціація опитала більше сотні малих та середніх підприємств з 11 регіонів України, що представляють, здебільшого, сферу сільського господарства або ведуть свою економічну діяльність у сільській місцевості.

Ми запитали підприємців про їх очікування від вступу в силу економічної частини Угоди про Асоціацію, про те, чи розуміють вони ризики та переваги, які встануть перед ними. Ми змогли отримати консолідовану думку бізнесменів про те, з якими проблемами вони потенційно зіштовхнуться, та на її основі ми розробили декілька рекомендацій для їх подолання. Отже, результати:

На думку респондентів, найбільші переваги від впровадження ПВЗВТ Україна–ЄС отримає сільське господарство. На другому місці по отриманню переваг – оптова торгівля, на третьому – транспорт та зв'язок, а також HoReCa.

Які вітчизняні галузі, на Вашу думку, виграють від впровадження поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі між Україною та ЄС?

66% опитаних очікують від ПВЗВТ покращення внутрішнього бізнес-клімату в Україні, а 79% - підвищення якості вітчизняної продукції.

Але, в той же час, опитування показало, що рівень інформованості та розуміння механізму роботи зони вільної торгівлі у підприємців дуже малий. Так, дві третини (68%) респондентів повідомили про те, що вони не проінформовані про можливості і ризики від впровадження ПВЗВТ. Лише один з дев'яти опитаних (10,7%) відносно добре ознайомлений зі змістом ПВЗВТ.

Чи відомий Вам зміст поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі між Україною та ЄС?

Обізнаність представників малого та середнього бізнесу зі стандартами та вимогами ЄС також є дуже низькою: співвідношення добре проінформованих респондентів до тих, хто не володіє цими відомостями, складає 1 : 2,5.

Малий та середній бізнес вважає себе готовим для реалізації ПВЗВТ в Україні. Майже половина респондентів (48%) вважають свою продукцію досить конкурентною на ринку ЄС, а 50% переконані у позитивному впливі ПВЗВТ на свій бізнес. До масштабних інвестицій готові 64,3%.

37% бізнесменів вважають розширення ринків збуту найбільшою можливістю від впровадження ПВЗВТ. Серед найбільших загроз згадувалися загострення конкурентної боротьби (22%), неконкурентоздатність української продукції (9%) та входження на український ринок потужних міжнародних корпорацій (8%).

Чверть респондентів (26%) вважають, що впровадження ПВЗВТ не матиме ризиків для їхніх бізнесів.

Чого не вистачає малим та середнім підприємцям для того, аби реалізувати можливості, які відкриває перед ними ПВЗВТ?

  • кредитів та інвестицій (15%);
  • знань про ринок ЄС (13,5%);
  • можливостей для розширення виробництва (13%)
  • партнерів у країнах ЄС (12%).
В той же час, абсолютна більшість респондентів (80%) не знайома з діяльністю програм допомоги ЄС малому та середньому бізнесу в Україні.

87% експертів вказали, що не отримували підтримку від жодної програми допомоги ЄС малому та середньому бізнесу в Україні.

Відтак, ПВЗВТ є унікальним інструментом міжнародної торгівлі, який дає значну кількість переваг для національної економіки, але й поряд з цим несе чимало ризиків для українських підприємств.

Основні перепони на шляху до успішного переформатування своєї бізнес-діяльності за принципами вільної торгівлі чи відкриття європейських ринків – це доступ до дешевих кредитів та фінансування, а також низька обізнаність із положеннями самої угоди та особливостями європейських ринків.

Європейська Бізнес Асоціація буде продовжувати діяльність із заповнення цих прогалин, організовуючи тематичні семінари та зустрічі для представників малого та середнього бізнесу із залученням провідних експертів з питань європейської інтеграції.

За більш детальною інформацією щодо проекту «Поглиблена та всеосяжна зона вільної торгівлі: ризики та переваги для малого та середнього бізнесу» звертайтеся до Юлії Венгерович, координатора міжнародних програм Європейської Бізнес Асоціації за електронною адресою: Yuliya.vengerovych@eba.com.ua.

Дослідження проводиться в рамках проекту «Поглиблена та всеосяжна зона вільної торгівлі: ризики та переваги для малих та середніх підприємств», що фінансується Європейським Союзом через Форум громадянського суспільства країн Східного партнерства. Проект охоплює три країни: Грузію, Молдову та Україну.

«1» – мінімально, «5»- максимально

112 підприємств

Made on
Tilda